Chytáme kočku za ocas aneb trafačka u Mlýnské brány
Že byl vstupní objekt do Arcibiskupských sklepů srovnán se zemí, zaznamenali asi všichni. Nebyl nijak historický, ale na křižovatku pod Mlýnskou branou ...
Ve čtvrtek 9.11. 2023 proběhla pracovní schůze zastupitelstva. Jednání bylo neveřejné, nikoli však tajné, tudíž si dovolím krátký report. Jediným tématem byla vážanská jáma, tj. dvě stavby vzájemně propletené a související – vytěžené zatopené hliniště a zacharská skládka obsahující 200 000 tun komunálního odpadu.
Osoby a obsazení: zastupitelé napříč spektrem v počtu asi 15, nedorazili pouze Piráti. Dále vlastník dobývacích práv (Biotrend) pan Stržínek a jeho lidé, ing. Šabatka z báňského úřadu, několik úředníků města, předseda osadního výboru Vážany pan Tichal a dále "za veřejnost" paní Krybusová, která se jámou a jejím zavážením dlouhodobě zabývá. Pozvaní úředníci z odboru životního prostředí Zlínského kraje se na poslední chvíli omluvili. No comment.
První prezentaci přednesl vedoucí odboru ŽP města ing. Vodák – v podstatě historie posledních asi 50ti let, nic objevného. Zajímavější byla přednáška Mgr. Vlčka, který se zabýval jen a pouze problematikou skládky u sběrného dvora (na základě smlouvy s městem provádí v posledních letech monitoring této skládky)
Postřehy:
1/ zatopená skládka stále hrozí sesuvem, i když po prozatímním zatížení její paty zasypáním kamenivem snad poněkud méně.
2/ hladina vody ve skládce je o něco výš než v samotné jámě – důsledek vsakování dešťové vody při nedokončeném zatěsnění vršku skládky (pláně)
3/ dle monitorace – pokles koncentrací metanu v tělese skládky z 25,8 % obj. v roce 2022 na 14,7 % v roce 2023. Metan paradoxně méně rizikový při současném zatopení.
4/ hladina vody v jámě v posledním roce stoupá pomaleji
5/ po 23 letech od zahájení rekultivace se stále jedná o nedokončenou stavbu.
6/ zásadní problémy skládky: nedokončená rekultivace, zatopení nečerpanými důlními vodami, nejsou odvedeny srážkové vody z pláně skládky, tvorba skládkového plynu, nejsou funkční opatření k odplynění.
Následná diskuze byla docela bouřlivá, opět bodově
- za tom že nebyla voda z důlního prostoru odčerpávána, nemůže asi nikdo. Nebo všichni? Kontrolní činnost selhala a všechny páky k nápravě měl však Báňský úřad. Co si na něm dnes vezmeme? Má to smysl řešit?
- Krajský úřad schválil projekt technické likvidace vytěženého dobývacího prostoru – jámy, firmou Biotrend, de facto etapovité odčerpání vody a zavezení zeminou, hlušinou, cihlovým recyklátem. Nenařídil však velkou EIA, ve které by se řešilo důkladné posouzení vlivu na životní prostředí. Proti tomu se odvolalo město, několik spolků i jednotliví občané. Teď leží odvolání na Ministerstvu ŽP.
- zástupci Biotrendu moc nových informací nepřinesli, v podstatě jen odpovídali na dotazy. Chtějí provést technickou likvidaci dobývacího prostoru a případnou rekultivaci dle projektu, výsledek je bohulibý – lesopark. Cesta k němu je však velmi dlouhá a trnitá.
Nejvíce dotazů, převážně od paní Krybusové, se týkala materiálu, který bude navážen, obavy z případných zdravotních rizik a jak bude zajištěna kontrola. Zástupci města požadovali pružnější možnost kontroly, než je dosud.
- jen okrajově zazněla myšlenka, zda je opravdu nutné zavézt celou jámu a zda neexistují jiné alternativy. Na stole je v tomto okamžiku pouze jen to, co předložil Biotrend
- jsme přesvědčeni, že to, co hrozí lidem, žijícím v Kroměříži, je minimálně enormní nárůst dopravy. Úřední posouzení vlivu záměru na životní prostředí skandálně ignoruje skutečnost, že v době špičkového návozu by mohlo centrem města projet 80 náklaďáků (s návěsem?) tam a zase zpátky. Pokud nebude vyřešeno trasování mimo hlavní tahy, musí být tento způsob rekultivace ze strany města odmítnut.
Závěr z našeho pohledu: Město musí být v této věci velmi aktivní a ostražité. Tak jako má na odborné úrovni zpracováno, jak postupně zabezpečit skládku (její zabezpečení je nutné dokončit) a jak provést její rekultivaci, musí mít nachystanou odbornou oponenturu i k činnosti firmy Biotrend v jámě a aktivně uplatňovat požadavky občanů. Problematika jámy nejspíš nemá dobré řešení. Nikoho netěší, že se potřeba rozuzlení nezadržitelně blíží. O to víc je potřeba zachovat chladnou hlavu.
Chytáme kočku za ocas aneb trafačka u Mlýnské brány
Že byl vstupní objekt do Arcibiskupských sklepů srovnán se zemí, zaznamenali asi všichni. Nebyl nijak historický, ale na křižovatku pod Mlýnskou branou ...
Klub UNESCO - hodně drahý spolek.
Poslední události kolem pomníku kontroverzního biskupa Castellcorna nasvítily věc, o které se v kuloárech mluví už dlouho. Skulptura, iniciovaná Klubem ...
Vzácné bučiny ve Chřibech v ohrožení
Žijeme v převratné době. Nic není jako dřív, i počasí si dělá, co chce. Vědci tomu říkají „klimatická změna“. V lesích se klimatická změna projevuje ...
Šťastné vánoce a PF 2019 - náš malý dárek
Milí přátelé Zdravého Kroměřížska, Vánoce jsou oslava největšího daru, který lze dát. Proto si lidé na Ježíška dávají dárky. A protože radost z obdarování ...