Zprávy o havarijním kácení v Kroměříži neberou konce. Další ztráty jsou v parčíku ve Spáčilově ulici. Jeden vzrostlý javor se vyvrátil, další musel být pokácen poté, co se zjistilo, že oba napadla dřevokazná houba. Příčina? Člověk. Lajdáctví. Při výstabě dětských hřišť byla skrývka - zemina - rozhrnuta do okolí. Tím došlo k zasypání pat stromů a po pár letech hniloba způsobila nestabilitu kořenů a pád stromu. Fotky hovoří za vše, takový strom v ulicích, navíc u dětského hřiště být nemůže. Bohužel, v parčíku na Spáčilce nelze vyloučit nutnost dalšího kácení ze stejného důvodu.

Problém je, že to není ojedinělý případ, v Kroměříži se zprávy o nuceném kácení z důvodu bezpečnosti stávají pravidlem.

V nemocnici padly akutně před 14 dny vzrostlé lípy v počtu 8. A chystá se další kácení. 20 vzrostlých stromů. Společný jmenovatel? Lajdáctví a nedodržování technologických postupů jak ořezů, tak staveb v okolí.

Lípy na Velehradské před pár lety, poškozené při stavbě chodníku - jako přes kopírák. O jasanech u cyklostezky jsme informovali dříve.

Co s tím? Hlídejte si své stromy, nebo zmizí. Ne až spadnou, ale v době, kdy se okolo nich staví, jezdí, kope. Strom, kterému někdo odřeže kořeny lopatou bagru, nemá šanci na život. Pokud uvidíte něco takového, obraťte se na Odbor životního prostředí města. Nebo klidně i na zastupitele Zdravého Kroměřížska.


Kollárka padla, ať žije Kollárka

Před 8 lety jsme prosadili odložení kácení stromořadí v Kollárově ulici - jedné z nějkrásnějších ulic ve městě, tvořené cennými secesními vilami smetánky ...

  • 23.01.2019

Kruháč v novém hávu. Pro a proti.

Dva měsíce je "v provozu" kruháč na náměstí Míru, či spíše jeho okolí - realizace projektu, který byl prosazen ještě za předchozí koalice, leč setrvačnost ...

  • 29.06.2019